Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024

"Ξεστραβώσου! Μάθε τα δικαιώματά σου"

Στα ελληνικά σχολεία η "
δημοκρατία" σαν λέξη υπάρχει παντού. Υπάρχει στα βιβλία, υπάρχει στις εκθέσεις των μαθητών, υπάρχει στο στόμα των φιλολόγων.

Στην πράξη, όμως; Πόση δημοκρατία υπάρχει στην καθημερινή ζωή του σχολείου;

Όλοι ξέρουμε τι γίνεται όταν ένας μαθητής προσβάλει έναν καθηγητή: Τρώει αποβολή.

Τι γίνεται, όμως, όταν ένας καθηγητής προσβάλει έναν μαθητή; Τι μπορεί να κάνει ο μαθητής; Τι μπορεί να κάνει το 15μελές (εκτός από το να διοργανώνει εκδρομές);

Τι μπορεί να κάνει ένα σχολείο όταν αντιμετωπίζει κρούσματα ρατσισμού και bullying;

Συνημμένα θα βρείτε ταν "Οδηγό Δικαιωμάτων Μαθητή".

*Ο παρών οδηγός συντάχθηκε με βάση την εκπαιδευτική νομοθεσία, όπως ισχύει μέχρι το Μάρτιο του 2013