Ο Διευθυντής Δ.Ε Αιτωλοακαρνανίας δέχεται στο γραφείο της Δ/νσης κατόπιν ραντεβού κάθε Τρίτη και Πέμπτη 12:30 π.μ. - 14:00 μ.μ. Για ραντεβού καλέστε στο τηλέφωνο 2631050060.
Αποσπάσεις εκπαιδευτικών Δ.Ε. από σχολείο σε σχολείο για το διδακτικό έτος 2024-2025
Αποσπάσεις-Τοποθετήσεις | 25-07-2024 | Hits:82
Μονιμοποιήση νεοδιόριστων μελών ΕΕΠ - ΕΒΠ ΔΔΕ Αιτωλοακαρνανίας
Διορισμοί-Μεταθέσεις-Μετατάξεις | 16-07-2024 | Hits:208
ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΜΔ ΓΕΛ/ΕΠΑΛ - ΠΑΡΑΛΛΗΛΟΥ ΜΔ - ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ
Πανελλήνιες | 09-07-2024 | Hits:122
ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΓΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΤΑ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ
Αναπληρωτές-Ωρομίσθιοι | 09-07-2024 | Hits:70
ΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟΣΠΑΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΕΝΤΟΣ ΠΥΣΔΕ ΓΙΑ ΤΟ …
71426_2024 Ενημέρωση σχετικά με συμπληρωματική προ…
Ανάληψη υπηρεσίας εκπαιδευτικών Δ.Ε. στις 28-06-20…
Χρονοδιάγραμμα Υπηρεσιακών Μεταβολών σχ. έτους 202…
Μονιμοποίηση νεοδιόριστων εκπαιδευτικών ΔΔΕ Αιτωλο…
ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΕ ΕΝΑΠΟΜΕΙΝΑΝΤΑ ΟΡΓΑΝΙ…
ΟΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΕΕΠ - ΕΒΠ
59838_2024 Οργάνωση και διεξαγωγή των εισαγωγικών …
ΑΦΙΣΑ ΣΜΕΑΕ
- Λεπτομέρειες
- Κατηγορία: Γενικού ενδιαφέροντος
- Δημοσιεύτηκε στις Παρασκευή, 17 Μαΐου 2024 12:49
Η Πράξη αφορά στην ενίσχυση των Σχολικών Μονάδων Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (ΣΜΕΑΕ) και των Τμημάτων Ένταξης (ΤΕ) που λειτουργούν μέσα στα σχολεία γενικής και επαγγελματικής εκπαίδευσης ώστε η εκπαίδευση να ανταποκρίνεται στις ανάγκες όλων των μαθητών χωρίς διακρίσεις.
Στόχος της Πράξης είναι η ενσωμάτωση των μαθητών με αναπηρία ή/και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες στις Σχολικές Μονάδες Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (ΣΜΕΑΕ) και στα Τμήματα Ένταξης (ΤΕ) που λειτουργούν μέσα στα σχολεία γενικής και επαγγελματικής εκπαίδευσης και η εξασφάλιση της προσβασιμότητας αυτών στο κοινωνικό γίγνεσθαι με αποτέλεσμα την αντιμετώπιση του κοινωνικού αποκλεισμού, της σχολικής αποτυχίας και της πρόωρης εγκατάλειψης του σχολείου.
Στο πλαίσιο της Πράξης, απασχολούνται οι αναγκαίοι αναπληρωτές Εκπαιδευτικοί Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (ΕΑΕ) και οι αναγκαίοι αναπληρωτές Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (ΕΕΠ) και Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού ΕΒΠ) προκειμένου να στελεχώσουν Σχολικές Μονάδες Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (ΣΜΕΑΕ) και Τμήματα Ένταξης στα γενικά σχολεία.