Παρασκευή, 3 Μαΐου 2024

Ενημέρωση σχολείων για την ασφαλή πλοήγηση στο Διαδίκτυο από την Υπηρεσία Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος

Στο πλαίσιο της ενημέρωσης μικρών και μεγάλων σχετικά με την ασφάλεια στο Διαδίκτυο, η Υπηρεσία Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος πήρε την πρωτοβουλία, μεταξύ των άλλων και για τη διοργάνωση τηλεδιασκέψεων με σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, κάθε Παρασκευή, από 1-10-2012.

Κύριος σκοπός της είναι να ευαισθητοποιηθούν τα παιδιά, ηλικίας 6-18 ετών, για τους κινδύνους που κρύβει το Διαδίκτυο.  Μέσα από τη διαδραστική συμμετοχή τους τα παιδιά θα μπορούν να ενημερώνονται τόσο γα την ασφάλεια στο Διαδίκτυο όσο και για τους κινδύνους που ελλοχεύουν κατά την πλοήγησή τους σε αυτό.