Δευτέρα, 29 Νοεμβρίου 2021

Χρονοδιάγραμμα Μαθητικών Διαγωνισμών

• 80ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός (Π.Μ.Δ.) στα Μαθηματικά «Ο ΘΑΛΗΣ»: α)Υποβολή δηλώσεων μαθητών μέχρι και 01/11/2019 β) Γραπτή εξέταση 9/11/2019

Το 1ο ΕΠΑΛ Μεσολογγίου κατέκτησε το πρώτο βραβείο

Με πρωτεργάτη την καθηγήτρια Πληροφορικής του σχολείου Αγγελική Γριβοπούλου που έδωσε το κατάλληλο εκπαιδευτικό ερέθισμα και συγκρότησε μια δημιουργική ομάδα αποτελούμενη από μαθητές της Α’ τάξης (Κωσταντίνα Καϊτατζή, Ελένη Πεταρούδα) και της Β’ τάξης Πληροφορικής (Απόστολος Γκιάτης, Δημήτρης Λαναράς, Παντελής Ντρέλιας, Χρήστος Στυλιανόπουλος, Άντι Υζεράι) και με την καθοδήγησή της δημιούργησαν και υπέβαλαν τρεις διαφορετικές προτάσεις-αφίσες προς κρίση στο διαγωνισμό.

Μετά την κρίση της κριτικής επιτροπής του διαγωνισμού, μεταξύ εκατοντάδων συμμετοχών από όλη την Ελλάδα, επιλέχθηκε ως η καλύτερη η 2η πρόταση-αφίσα και είναι πλέον η ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΦΙΣΑ του 4ου ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ (http://wrohellas.gr).

Για όλη την ομαδική προσπάθεια, εντός κι εκτός ωραρίου, η οποία συνοδεύτηκε από δημιουργικότητα, φαντασία, μεράκι και εν τέλει εκπλήρωσε το στόχο της, ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων ΣΥΓΧΑΙΡΕΙ ΘΕΡΜΟΤΑΤΑ τους μαθητές και τις μαθήτριες που συγκρότησαν αυτή την εξαιρετική ομάδα και ιδιαίτερα την κα Αγγελική Γριβοπούλου για την υποστήριξη και καθοδήγηση, που κατάφεραν ταυτόχρονα να περάσουν ένα ΗΧΗΡΟ ΜΗΝΥΜΑ προς ολόκληρη την κοινωνία μας σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς που βιώνει:

ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΣΤΗΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ …για το μέλλον,

ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ …που είναι το ΜΕΛΛΟΝ

Αυτά τα παιδιά αξίζουν λίγο της προσοχής σας ώστε να ενθαρρυνθούν ακόμα περισσότερο και να αναγνωριστούν οι προσπάθειές τους στην τοπική μας κοινωνία, μέσα στην οποία ζουν και ωριμάζουν σιγά-σιγά προετοιμαζόμενα για το μέλλον τους ως ενήλικες.

Μεταφόρτωση αυτού του αρχείου (afisa2.jpg)Αφίσα0 Kb