Πέμπτη, 18 Απριλίου 2024

Βράβευση μαθήτριας του ΓΕΛ Ματαράγκας σε Διεθνή Διαγωνισμό Ζωγραφικής

Με χαρά και υπερηφάνεια ανακοινώνουμε τη βράβευση απόφοιτης μαθήτριας του σχολείου μας σε Διεθνή Διαγωνισμό Ζωγραφικής.

Πιο συγκεκριμένα, η Βασιλική Παπασπύρου του Σπυρίδωνος και της Μαρίας, από τη Ματαράγκα Αιτωλοακαρνανίας, μαθήτρια του Γενικού Λυκείου Ματαράγκας κατά το σχολικό έτος 2010-2011, συμμετείχε σε Διεθνή Διαγωνισμό Ζωγραφικής που είχε προκηρυχθεί από την Αραβική Δημοκρατία της Αιγύπτου, με θέμα: "Η Αίγυπτος στα μάτια των παιδιών του κόσμου".

Όπως μας ανακοίνωσε πρόσφατα η Μορφωτική Υπηρεσία της Πρεσβείας της Αιγύπτου στη Βασιλική Παπασπύρου θα απονεμηθεί το Α' βραβείο (Χρυσό Μετάλλιο) και η Τελετή Απονομής θα πραγματοποιηθεί στις 29 Απριλίου και ώρα 13:00 στο Μορφωτικό Κέντρο της Πρεσβείας (Πανεπιστημίου 6, Αθήνα).

Θα θέλαμε να επισημάνουμε τη σπουδαιότητα και την εμβέλεια του γεγονότος όχι μόνο για την περιοχή της Αιτωλοακαρνανίας, στην οποία ανήκει το σχολείο μας, αλλά και για το σύνολο της ελληνικής εκπαιδευτικής κοινότητας. Αξίζει να τονιστεί πως η δημόσια εκπαίδευση, παρά τις δυσκολίες της, συνεχίζει να υποστηρίζει και να ενθαρρύνει την ελληνική νεολαία, ώστε να εμπιστευθεί και να αναπτύξει τις δυνατότητες που αναμφισβήτητα διαθέτει, για να διεκδικήσει ένα καλύτερο μέλλον.

Ο Διευθυντής του σχολείου
ΖΕΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ