Τρίτη, 23 Απριλίου 2024

Ανάληψη Υπηρεσίας στις 30/06/2014 Αποσπασμένων σε άλλα ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ

Ανακοινώνουμε την οδηγία του Υπουργείου Παιδείας που αφορά στην ανάληψη υπηρεσίας των εκπαιδευτικών που έχουν αποσπασθεί σε άλλο ΠΥΣΔΕ/ ΠΥΣΠΕ με την λήξη του διδακτικού έτους ( δηλ. 30/06/2014) καθώς και όσων βρίσκονται σε άδεια ανατροφής τέκνου η οποία λήγει ως 30/06/2014. Εκπαιδευτικοί των οποίων η άδεια ανατροφής λήγει ΜΕΤΑ την 30/06/2014 θα αναλάβουν μόλις λήξει η άδειά τους με φυσική παρουσία και όχι μέσω φαξ.

Σύμφωνα με την οδηγία αυτή οι εκπαιδευτικοί των ανωτέρω κατηγοριών και μόνο μπορούν να αναλάβουν υπηρεσία αποστέλλοντας το συνημμένο υπόδειγμα υπεύθυνης δήλωσης μέσω φαξ.

Οι μεν εκπ/κοί που έχουν οργανική θέση θα αποστείλουν την υπ. δήλωση στο σχολείο οργανικής τους, οι δε εκπ/κοί που βρίσκονται στην διάθεση ΠΥΣΔΕ θα αποστείλουν την υπ. δήλωση στην ΔΔΕ Αιτ/νίας , στο φαξ 26310 50022.

Επισημαίνουμε ωστόσο πως οι εκπαιδευτικοί αυτοί δεν εξαιρούνται από την υποχρέωση θερινής υπηρεσίας - θέμα για το οποίο θα πρέπει να επικοινωνήσουν με το σχολείο που ανήκουν οργανικά.

Τέλος , ανακοινώνουμε και τις οδηγίες που εστάλησαν για το θέμα αυτό στις Σχολικές Μονάδες αρμοδιότητάς μας.