Πέμπτη, 25 Απριλίου 2024

EΠΑΛ Κατοχής - "Εθελοντισμός: στάση ζωής"

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε η πρωτοβουλία του ΕΠΑ.Λ. Κατοχής για συλλογή τροφίμων μακράς διαρκείας. Οι μαθητές στα πλαίσια του προγράμματος πολιτιστικών δραστηριοτήτων «Εθελοντισμός: στάση ζωής» που εκπονείται την τρέχουσα σχολική περίοδο συγκέντρωσαν τρόφιμα σε ποσότητα 300 κιλών περίπου.

Μετά την συμμετοχή στον αντικαρκινικό έρανο και στον έρανο του Ερυθρού Σταυρού, μια ακόμη εθελοντική δράση, έρχεται να καταδείξει την ακλόνητη θέση του σχολείου ως ζωντανού κυττάρου της τοπικής κοινωνίας, ως οργανισμού που αφουγκράζεται τις ανάγκες του περιβάλλοντος στο οποίο βρίσκεται και ότι διαθέτει τα απαιτούμενα αντανακλαστικά που αναγνωρίζουν την δυσκολία της συγκυρίας την οποία όλοι βιώνουμε αλλά κάποιοι πολύ πιο έντονα από άλλους. Με την δράση τους αυτή οι μαθητές δεν φιλοδοξούν να λύσουν το τεράστιο πρόβλημα που αντιμετωπίζουν κάποιοι συνάνθρωποί μας αλλά ως μια πράξη συμβολισμού να αφυπνίσουν την τοπική κοινωνία και να βροντοφωνάξουν ότι με την αλληλεγγύη και το βλέμμα στον διπλανό μας μπορούμε να ανταπεξέλθουμε την βαρύτητα των περιστάσεων.

Τα τρόφιμα που συγκεντρώθηκαν διατέθηκαν σε συνανθρώπους μας σε συνεργασία με τον εφημέριο του Αγ. Δημητρίου Κατοχής Πατέρα Αναστάσιο.
Επίσης στο πλαίσιο του ίδιου προγράμματος πραγματοποιήθηκε δεντροφύτευση σε ακάλυπτο χώρο του γηπέδου Κατοχής.
Φυτεύτηκαν πεύκα ευκάλυπτοι και άλλα καλλωπιστικά φυτά.

Μεταφόρτωση αυτού του αρχείου (katoxi12.jpg)katoxi12.jpg0 Kb
Μεταφόρτωση αυτού του αρχείου (katoxi13.JPG)katoxi13.JPG0 Kb