Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024

Πανευρωπαϊκή γιορτή Erasmus Days 2019 στη Δυτική Ελλάδα.

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας σε συνεργασία με το ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας στο πλαίσιο του πανευρωπαϊκού εορτασμού των ημερών Erasmus+ (Erasmus Days 2019), στις 10, 11 και 12 Οκτωβρίου διοργάνωσε τη καινοτόμα δράση «How Erasmus+ Changed My School»- «Πώς το Erasmus+ άλλαξε το σχολείο μου». Πρόκειται για μία «Πρόκληση 45 Δευτερολέπτων» «45 minutes video creation challenge» στην οποία κλήθηκαν οι σχολικές μονάδες να επικοινωνήσουν στην ευρύτερη ευρωπαϊκή κοινότητα τους τρόπους με τους οποίους άλλαξε το σχολείο τους μέσω της εμπλοκής του στο πρόγραμμα Erasmus+, δημιουργώντας ένα βίντεο μέγιστης διάρκειας 45 δευτερολέπτων.