Πέμπτη, 28 Μαρτίου 2024

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΩΝ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΔΙΕΥΘΥΝΤΩΝ

Σας ενημερώνουμε ότι έχει ήδη κατατεθεί προς ψήφιση διάταξη με την οποία προβλέπεται ότι: τα υποχρεωτικά ωράρια της θέσης Διευθυντή στις σχολικές μονάδες δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ή τα Ε.Κ.,  τα οποία απαιτείται να συμπληρώνονται, υπολογίζονται χωρίς να εφαρμόζεται  το δεύτερο εδάφιο  της περ. α) της  παρ. 13 του άρθρου 14 του ν. 1566/1985 (Α’ 167), στις περιπτώσεις εκείνες που τα αρμόδια Τοπικά Συμβούλια Επιλογής εξακριβώνουν ότι  με την εφαρμογή του δευτέρου εδαφίου περ. α) παρ. 13 του άρθρου 14 του ν. 1566/1985 καθίσταται αδύνατη η τοποθέτηση Διευθυντή σε σχολικές ή Ε.Κ., στις προβλέπεται τοποθέτησή τους ή ανατρέπεται η  σειρά κατάταξης των επιλεγέντων Διευθυντών στους κυρωμένους οριστικούς αξιολογικούς πίνακες.

Γενική Γραμματεία Πρωτοβάθμιας, Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και Ειδικής Αγωγής