Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024

Πρόσκληση σε Εκπαιδευτικό και Καλλιτεχνικό Πρόγραμμα Πολιτισμού με θέμα: «Διάλογοι, μονόλογοι και λόγοι για ένα ανεξάρτητο κράτος» Η

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αιτωλοακαρνανίας δια του Υπευθύνου Σχολικών Δραστηριοτήτων κ. Ρένου Χριστοδουλίδη σε συνεργασία με τη ΔΙ.Π.Ε. Αχαΐας/Πολιτιστικά Θέματα, τους/τις Υπεύθυνους/ες Σχολικών Δραστηριοτήτων των Διευθύνσεων Α-θμιας και Β-θμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας και Ηλείας, την Περιφερειακή Διεύθυνση Α-θμιας και Β-θμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας, το Εργαστήριο Σκηνικής Πράξης και Λόγου του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών Πανεπιστήμιου Πατρών και την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδος, διοργανώνει, στο πλαίσιο του εορτασμού των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση του 1821, Εκπαιδευτικό και Καλλιτεχνικό Πρόγραμμα Πολιτισμού για τους εκπαιδευτικούς, συνολικής διάρκειας 120 ωρών (100 ώρες διά ζώσης, -ήτοι 50 ώρες η 1η ομάδα και 50 ώρες η 2η ομάδα- και 20 ώρες ασύγχρονα για κάθε ομάδα), με θέμα: «Διάλογοι, μονόλογοι και λόγοι για ένα ανεξάρτητο κράτος».
Το Πρόγραμμα θα υλοποιηθεί κατά το διάστημα Οκτωβρίου - Δεκεμβρίου2020 σε κύκλο επιμορφωτικών εργαστηρίων, δύο τρίωρων συναντήσεων ανά εβδομάδα, από 8/10/2020
έως 10/12/2020.
Χώρος υλοποίησης του Προγράμματος: θέατρα Επίκεντρο + και Λιθογραφείο στη Πάτρα.
Ο κύκλος των εργαστηρίων του Προγράμματος απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων που υπηρετούν σε σχολική μονάδα κατά τη σχολική χρονιά 2010-21 και
ενδιαφέρονται για το θέμα ή επιθυμούν να υλοποιήσουν Πολιτιστικά Προγράμματα κατά το σχολικό έτος 2020-21 με πηγή έμπνευσης τη συγκεκριμένη θεματική.